Prvý krok ku krásnemu úsmevu

Sme špecialisti na čelustnú ortopédiu a krásne úsmevy. Napíšte nám Váš kontakt, my sa Vám ozveme a dohodneme si prvé stretnutie.


  Z čoho sa skladá zubný strojček a ako prebieha liečba?

  Fixný aparát sa skladá zo súčiastok, ktoré sa lepia na zuby. Na zadné zuby (stoličky) idú väčšie súčiastky, tzv. krúžky a na ostatné zuby (rezáky, očné a črenové zuby) sa dávajú menšie, tzv. zámky.

  Do súčiastok sa umiestni špeciálny drôt, ktorý sa pripevňuje gumičkami, tzv. elastickými ligatúrami, ktorých existuje množstvo farieb a pacienti si môžu vybrať, akú farbu chcú (aj na každý zub inú).

  Liečba funguje tak, že po nalepení fixného aparátu chodia pacienti na kontroly približne každý mesiac. Na kontrolách sa niekedy len vymenia gumičky za nové, niekedy sa vymieňa drôt (za hrubší, iného prierezu, iného materiálu) alebo sa pridávajú, resp. vymieňajú ďalšie súčiastky aparátu podľa liečebného plánu.

  Obdobie, počas ktorého má pacient nalepený fixný aparát, sa nazýva aktívna fáza liečby.

  Keď sa odstráni strojček, nepokrivia sa mi naspäť zuby?

  Keď sú už zuby rovné, aparát sa odstráni. Avšak zuby je potrebné zabezpečiť, aby sa nepokrivili naspäť. Vtedy pacient prechádza do tzv. retenčnej fázy liečby (retencia = zadržanie, zachovanie). V tejto fáze väčšinou dávame pacientom snímateľné priehľadné fólie alebo na vnútornú stranu predných zubov nalepíme tenký drôtik. Fólie je potrebné nosiť podľa pokynov čeľustného ortopéda a nevynechávať ich nosenie, pretože zuby sa pohnú a potom už fólia nesedí a tým sa stane naďalej nepoužiteľnou.

  Prečo mi treba strojček aj na dolné zuby, keď mám krivé len horné?

  Na chrup sa netreba pozerať ako na horné zuby a dolné zuby zvlášť, ale ako na jeden funkčný celok. Komplexná liečba preto pozostáva z fixného aparátu na obidve zuboradia, vtedy sa najlepšie môžu upraviť polohy zubov tak, aby pri zahryznutí do seba čo najlepšie zapadali. Ak pacienti vyžadujú liečbu iba horného zuboradia, je nutné počítať s tým, že výsledok nebude taký dobrý, ako keby bol fixný aparát aj na dolných zuboch. V takých prípadoch môžeme len prispôsobiť horné zuby k dolným a niekedy takýto postup vyžaduje extrakcie zubov, ktorých by bolo možné sa vyvarovať, ak by pacient mal fixný aparát aj na dolnom zuboradí.

  Máte otázky?

  Zavolajte nám alebo nám napíšte a my radi zodpovieme všetky vaše otázky.

  Napíšte nám
  052 / 285 0010